Щоб діти не залипали в ґаджетах. Практичні поради

6 вер. 2023
Якщо батьки уявляють собі, що дитина, яка має доступ до компа, планшета чи телефона, в якийсь один прекрасний день погодиться менше грати і більше читати, то вони дуже помиляються. Щоби ввести альтернативу ґаджету, потрібен час. І в цей період батькам доведеться робити це щось альтернативне разом із дитиною.

Безпека дитини в онлайн світі – це головне, про що мають дбати батьки. Вік, з якого можна давати дітям планшети й телефони, й час із ними – ці питання залишаються дискусійними. Щодо них у психологів та медиків немає на цей час єдиної думки. Тому це залишається на розсуд батьків і під їхню відповідальність. Зрозуміло, що коли після взаємодії з ґаджетом у дитини виразно змінюється поведінка, наростає дратівливість, нервозність, то з цим треба щось робити: тому батькам потрібно бути уважними.

Так само слід бути уважними до емоцій і запитань дитини з приводу того, що вона бачить в ґаджеті. Коли щось відбувається не так, коли дитину щось дивує чи насторожує, це «дзвіночок».

4 простих правила, щоб діти не засиджувалися в гаджетах

1) Придумайте хорошу альтернативу. Запропонуйте дитині натомість цікаве заняття. Наприклад, пограти разом у настільні ігри або помалювати гуашшю.

2) Влаштовуйте собі гаджет-детокс на кілька годин на день. Подавайте приклад своїй дитині, відкладайте телефон та проводьте час разом.

3) Давайте дитині планшет тільки після виконання завдань. Як говорить народна мудрість «Зробив справу – гуляй сміливо».

4) Позначте зони «без гаджетів». Це потрібно, щоб дитина не тягала телефон із собою всюди і не думала, що можна уткнутися в нього в будь-який момент.

Головне і найголовніше

1.   Змінюємо сімейну систему, а не дитину.

Коли ми змінюємо загальносімейні правила, пов’язані з ґаджетами, дитина змінюється сама. Відпадає потреба кричати, сварити, забирати, ховати, заблоковувати.

2.   Пропонуємо дитині значну і «смачну» альтернативу ґаджетам.

Не можна власну круту ферму поміняти так просто на дуже розвивальну батьківську книжку або на корисну сімейну працю. Так не вийде. Батькам доведеться щоразу знаходити «смачну» альтернативу, тобто щось цікавіше за те, що в ґаджеті. А потім зі «смачної» можна пересадити ще й на корисну. Але мусить бути витриманий якийсь час.

3.   Вводимо правила користування ґаджетами вдома для всіх.

Навіть якщо спочатку це будуть одне-два правила, але які всі будуть неухильно виконувати, це буде перемога. Оптимально почати із «години до сну». Далі перелік можна розширювати за згодою сторін.

4.   Постійно пам’ятаємо про безпеку дитини в онлайн світі.

Говорити дитині: «Пам’ятай, коли щось не так, приходь до мене, глянемо разом». Повторювати це час від часу, хоча б разів на тиждень. Змиритися з тим, що в контексті доведеться відволікатися і на корову в Майнкрафті, і на багато що подібне.

5.   Головне – заохочувати в родині інше проведення часу, без гаджетів.

Перш за все доведеться постановити це собі і запровадити як сімейне правило. Треба мати напоготові якийсь перелік занять. Якщо дитина погодиться, потрібно підтримувати та заохочувати – хвалити, передбачити бонуси, нагороджувати.

6.   Найголовніше – пам’ятати, що ви найкращі батьки. І тому робите спочатку порядок зі собою, а потім беретеся за дитину. Тоді вона навіть не помітить «виховання» й органічно прийме всі зміни.